25. Yıl Onurlu Yıllar – Onur Akın Şarkıları

Merhaba,

Bugün sizlerle Onur Akın’ın 25. yılı için bir çok sevilen sanatçımızla birlikte çıkarmış olduğu 25. Yıl Onurlu Yıllar – Onur Akın Şarkıları albümüne bir bakalım istiyorum. Benim için işin üzücü yanı albüm 2013 de çıkmış olmasına rağmen, eskiden her çıkan şarkıyı neredeyse bilirken, bugün tv ve radyolardaki yozlaşma nedeni ile bunun haberine denk gelememiş ya da benim bunu fark edememiş olmam.

Albümü incelerken projenin nasıl hayat bulduğunu da araştırdım. Albüm piyasaya çıkmadan bir yıl önce Yavuz Bingöl, Onur Akın ve Seyfi Yerlikaya’nın bir sohbet esnasında anılardan bahsederken 27 yıllık bir dostlu ve akabinde sanat yaşamının 25. Yılına gelmiş unutulmaz bestelerin mimarı Onur Akın’a bir saygı albümü fikrini ortaya atmış. Bunun üzerine Yavuz Bingöl bir çok sanatçı ile orada hemen telefon bağlantısına geçmiş ve bir çoğundan olumlu yanıt gelince de projeye start vermişler. Projenin yönetimi ve tasarımı Halk Müziğinin genç sanatçısı Seyfi Yerlikaya tarafından yapılmış. Projenin fikir babası Yavuz Bingöl , Yapımcısı Bülent Seyhan ve projenin mimarı ise özgün ve halk müziğinin genç sanatçısı Seyfi Yerlikaya. 

onurluyillar

Albümde Onur Akın şarkıları bu 16 sanatçının sesinde tekrar hayat bulmuş. Kimler var peki derseniz sizler için sıralayayım. 

1. Edip Akbayram / Bana Bir Gül Ver
2. Müslüm Gürses / Asi Ve Mavi
3. Işın Karaca /Geceyi Sana Yazdım
4. Yavuz Bingöl / Seviyorum Seni
5. Suavi / Aşk Bize Küstü / Bozgun
6. Yaşar / Firari
7. Hayko Cepkin / Ey Hayat
8. Öykü Gürman & Rutkay Aziz / Ne Olur Bir Sabah
9. Haluk Levent / 33 Kurşun
10. Kubat / Gaybana Geceler
11. Seksendört / Yağmur Yüreklim
12. Yanco Lodi / Hala Koynumda Resmin
13. Yetkin Dikinciler & Onur Akın / Dağınık Gazel
14. Seyfi Yerlikaya / Yüreğimdesin
15. Ahmet Koç / Ahım Kalacak
16. Koro / Bekle Bizi İstanbul

Albümdeki tüm şarkıları sevmeme rağmen en çok hangilerini sevdin derseniz, seçmek cidden zor.

Mesela Hayko Cepkin hiç dinlemem, Ey Hayat şarkısında Onur Akın’ın alışık olduğumuz yorumundan çok uzak olmasına rağmen, dinlerken keyif aldım.

Bana Bir Gül Ver ile Edip Akbayram içimde kıpır kıpır duygular yarattı. Kubat severek dinlediğim bir sanatçı olmasına karşın, Gaybana Geceler‘e Onur Akın kadar yakışmamıştı.  Yaşar, Firari ‘de yine kendi stilinde okumuş parçayı ve çok yakışmış.. Yonca Lodi’nin sesi ise bence Hala Koynumda Resmin şarkısında ince kalmış belki bu şarkıyı Işın Karaca okusa daha çok yakışırdı. Hatta belki ikisi birbirinin yerine okusa daha iyi olurdu. 

Seviyorum Seni, Onur Akın’ın en sevdiğim şarkısı olma özelliğini yıllardır taşıyor. Ve bu şarkı ondan başka kimseye yakışmıyor. Üzgünüm ama Yavuz Bingöl ile hiç sevmedim şarkıyı. 

Müslüm Gürses, Allah rahmet eylesin, duygusal yönü ağır hangi şarkıyı söylerde yakışmaz ki…  Asi ve Mavi ile yine gönlümüze dokundu.

Ve Yetkin Dikinciler…. Onur Akın ile yeniden hayat verdikleri Dağınık Gazel de biraz donuk gelse de yine de çok güzeldi.

Albümün ilk klibi YAŞAR’ın seslendirdiği FİRARİ adlı esere çekilmiş.

Onur Akın sevenler ve müzik severler tarafından arşivlerinde bulundurulmak istenecek bir albüm olarak görüyorum bu albümü. Bunca yılın en sevilen şarkılarından oluşuyor. Bir çok sanatçının yer alması da ayrı bir tat. Ancak bu konuda da şöyle düşünüyorum. Bizler çoğu zaman şarkıları aynı sanatçılardan şarkıya hayat veren o kişilerden dinlemekten hoşlanıyoruz. Belki kendi şarkılarını kendi okumalı insanlar. 

Bir başka yazıda görüşmek üzere

Sevgiler

Şafak

Beğen & Paylaş:

Post Author: safagindunyasi

Eskiden bankacı, şimdi ev hanımı. Hüsnü ve Fikriye’nin kızı, Kemal ve Elif Miray’ın ablası, Ege ve Efe Deniz’in annesi Alp Tolga’nın eşiyim ben. Başıma ne gelirse gelsin , savaşmaktan asla vazgeçmem. Tam bir kova kadınıyım ama iyi niyetim beni üzdükleri an biter.Dışarıdan bakıldığında çok sakin ve sessiz olarak görülsem de görüntü sizi aldatmasın. Bir noktaya kadar sabreden, sonrasında tüm gemileri yakıp yeniden başlayacak kadar cesur biriyim. 41 yaşındayım, 41 kere maşallah demeyi unutmayın :) Doğduğumdan beri BeşiktAŞKlıyım. Küçüklükten beri günlük tutardım. Yine günlük tutuyorum ama internette :) Oğullarıma anılarımı bırakmak için kurduğum www.safagindunyasi.com blogunu yönetmekten ve orada paylaşımlar yapmaktan çok hoşlanıyorum. Ölene kadar da sürdürmek istiyorum. Ayrıca tarafsız satın alma rehberş+ yaşam portalı olan Bloggerlar Paylaşıyor 'un kurucusu ve editörüyüm.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir