Dilaltı Kitap Yorumu

Merhaba,

Bugün sizlere gerek anlatımı gerek konu bakımından çok ilginç bir kitaptan bahsetmek istiyorum: Dilaltı

Dilaltı’nın ne kadar ilginç bir kitap olduğunu yazarının ismine bakarak da anlayabiliriz: Anonim Hanım

Öncelikle kitabı okurken yazarın anlatım tarzına, kelimelerle oynamasına, hatta dans ettirmesine hayran kaldım. Kelimeler öyle çılgın gibi dans ediyorlardı ki okurken çok eğlendim. Birçok yerde sesli bir şekilde güldüğüm için evde tuhaf bakışlara maruz kaldım. Evdeki herkes hangi kitabı okuduğumu ve konusunu çok merak etti…

Kitap sıradan bir mahallede, sıradan bir apartmanda geçiyor. Buraya kadar her şey sıradan olsa da apartmanda olanlar ve içindeki yaşayanların başlarına gelenler pek de sıradan olaylar değiller.

İlk bölümde apartmanın bodrumundan tuhaf sesler geldiği fark edilir. Bodruma inen kapıcı Recep Efendi çok ilginç bir manzara ile karşılaşır. Bodrumu diller evet doğru duydunuz kesik, üzerinde harfler olan diller ve yine kesik penisler doldurmuştur.

Kitapta farklı isimde bahsetmiş, fakat ben burada bu kelimenin daha uygun olacağını düşündüm. Bu durumdan sonra apartman erkeklerinde yaşanan paniği düşünebilirsiniz. Bir yandan yönetici Orhan Bey ve Recep Efendi’nin bu tuhaf şeylerden kurtulma yollarını okurken diğer taraftan apartmanda yaşayanların karakterlerine ve özel yaşamlarına bir nebze olsun misafir oluyoruz, onları tanımaya çalışıyoruz. Erkeklerin gölgesinde kalmış kadınlar, otoriter ve sevgisini belli etmeyen erkekler, bu ikili arasında sıkışıp kalmış çocuklar…

Hepsini sizlere uzun uzun anlatmak isterdim fakat kitabı okumanızın daha eğlenceli olduğunu düşünüyorum.

Kitap eğlenceli olduğu kadar da düşündürücü.

Bu eğlenceli anlatımın altında fark ettirmeden toplumsal olaylara ve karakterlere de dokundurmayı ihmal etmiyor Anonim Hanım.

“Yenisini alacağım kendimin,

İyi bir markalısından

Kendime selam vermem

Orijinalimi bulursam.

Oysa ne çok istiyordum bir tek kendim olmayı

Kimse kırılmasın ve fazla sırıtmasın diye,

Diye diye diye anonim oldum…

Oysa ne çok seviyorduk,

Bir tek kendisi olmayı başaranları.”

Kitap Minval yayınları tarafından yayınlanmış. 288 sayfa ve Deneme Türünde…

Sonuç olarak diyebilirim ki güleriz ağlanacak halimize…..

Beğen & Paylaş:

Post Author: Kozmokitap

1976 Eskişehir doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimimi Eskişehirde tamamladım. 1996 Osmangazi Üniversitesi Eskişehir Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulunu Hemşirelik bölümünü bitirdim. 5 yıl Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde çalıştıktan sonra istifa ettim. 2009 Anadolu Üniversitesi Muhasebe bölümünü bitirdim. İki çocuk annesiyim. Şu an Blogger olarak kendi blogumda kitap yorumlarımı paylaşıyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir