Evlilik Aşkı Güldürür Kitap Yorumu

Merhaba

Bir kaç gündür yağan kar yağışı benim evde bolca kitap okumama sebep oldu. Okuduğum kitaplardan biride Dokuz Yayınları‘ndan çıkan Evlilik Aşkı Güldürür.

Kitap adından anlaşıldığı üzere bol gülmeli, bol kahkahalı bir kitap.

Kitabın konusu oldukça basit ama anlarım tarzı bir o kadar eğlenceli ki:)

Gönül bir anlatıyor sizi kırıp geçiriyor:)

Şimdi biraz Gönül’den bahsedelim.

Gönül Trabzonlu bir ailenin büyük kızı, anne, babası ve abilerinden çok korkan ama yapacağından da geri kalmayan, tüm sırlarını kız kardeşi ile paylaşan, İstanbul’da oturan ama Ankara’da üniversite okuyan bence azıcık çılgın bir kız.

Çılgın kızımız Ankara’da ondan hoşlanan ve arkadaşlık kurmak isteyen Emrah’la tanışır.

Emrah ile Gönül ilk birbirlerini tanımaya başlarken Emrah Alevi olduğunu Gönül’e söyler.

Buraya dikkat çekmek istiyorum ki gerçekten toplum olarak ön yargılarımızı yıkmayı başaramıyoruz ve Gönül’de bunu dile getiriyor.

“İnsanı insan yapan şeyin mezhep olmadığını, önyargıların en büyük haksızlık olduğunu ve daha bir çok şeyi yaşayarak öğrenecektim…”

Ve gerçekten yaşamayı seçti.

Onlar artık sevgiliydi.

Öyle şeyler yaşadılar ki…

Ankara’da öğrenci olurken her şey güzelken, yaz tatillerinde çektikleri sıkıntılar, sonra Gönül’ün abisine yakalanıp okulu bırakması, yeniden üniversite sınavına hazırlanması, uzun süren ayrılıklar ama kaçamak buluşmalar, bu buluşmalarda başlarına gelmeyen hiç bir şeyin kalmaması.

Bir dolu şey geçirdiler ve beş yılda onca şey yaşadılar

Anlatılanlar, benzetmeler, sevgili ile dalga geçmeler, oyunlar, mecburi yalanlar o kadar komik. Gönül sürekli anlatıyor. Sürekli güldürüyor. Arada esas oğlan da geliyor bir şeyler anlatıyor ve gidiyor. Bence gönül kadar eğlenceli olmuyor.

Kitabın başından başlayarak sonunda neler olacağını bildiğiniz bir kitap size okutmayı başarıyorsa, siz o kitabı sevmişsinizdir demektir.

“Benim şüşko civanımın suratı kumpirlik patatese dönmüş. Bu nasıl askerlik arkadaş, sıkıntıdan zayıflaması gerekmiyor muydu? Morali bozulmasın diye

“Aşkım ya süzülmüşsün” desem de bana inanmadı hatta

“Dalga mı geçiyorsun sekiz kilo aldım la” dedi.

“Tabi ki dalga geçiyorum biraz zayıfla yahu. Vallahi sürahi ile bardak gibiydik şimdi damacanayla pipet gibi olduk. Ben iyice zayıfladım sen iyi şiştin.” deyince de bozuldu. 

Kafa dağıtmak ve eğlenmek kahkaha atmak isterseniz sizi eğlendirmeye yaracak bir kitap  Evlilik Aşkı Güldürür.

Kitabımızın devamı olan Aşkın Özgür Hali’ni ne zaman okuyacağım? Bilmiyorum ama yakında alacağımı düşünüyorum.

Kitap karakterlerimizi merak ediyorsanız kendilerini Şahangiller olarak sosyal medyada bulabilir, takip edebilirsiniz.

Sevgiler

Elmas

Beğen & Paylaş:

Post Author: elmaspiriltilari

Ve Ben… Kendime bazen şöyle diyorum: Güzeller güzeli iki çocuk annesi, öğrenci, ev hanımı ayrıca yetkili otomotiv servisinde çalışan arabaları çok seven bir müşteri danışmanı. Bu kadar uğraşın arasında, kitap okumak vazgeçemediğim bir tutkum. Oğlum Berke ile yaptığım etkinliklerden aldığım zevk paha biçilemez düzeyde. Kızım Damla ile türk kahvesi eşliğinde yaptığımız sohbetlerin tadı hiçbir yerde yok. Takip ettiğimiz dizlerin yorumunu yapmak, tartışmak ayrı bir eğlence. Tipik bir aslan burcuyum. Başarısızlığa ve bilgilerini kendine saklayanlara tahammülüm yok. Yemeyi ve ayrıca yapmayı çok sevenlerdenim. Dünyaya yeniden gelsem kendi yaptığım yemekleri sunacak küçük bir göl manzaralı lokanta sahibi olmak isterdim. Karadenizli olduğumdan denizi olmayan bir şehirde yaşayamam. Yeşili, çiçekleri ve hayvanları çok severim. Köpeğimiz Lucky kaybolduğundan beri bir daha evde hayvan beslemedim. Birçok kadın gibi alışveriş yapmaktan, yeni yerler ve yeni tatlar edinmekten, bulunduğum her ortamda yeni yüzler tanımaktan mutluluk duyarım. Çikolatasız yaşayamam. Fotoğraf çekmek bir tutku benim için. Paylaşımdan korkmam. Benim gördüğüm güzellikleri başkaları da görsün isterim. Sürekli bir şeyleri fotoğraflarım. Her kötülükten veya olumsuzluktan bir ders çıkarılması gerektiğine inanırım. İyilik her zaman kazanır derim. Kazınır da. İyilikten vazgeçme… Temizlik gibisi yok. İyi ki de bulaşık ve çamaşır makinesi icat edilmiş. Yoksa ne yapardık:))) Eski olan her şey ilgimi çeker. Eski zamana yapılmış filmleri seyretmeye bayılırım. Tabak çanak almaya, bakmaya doyamadığım bir şey. Deterjan kokusu gibi yoktur. En büyük aç gözlülüğüm sürekli kitap almak. Hayatımdaki en önemli varlıklarım ilk önce biri sağ, biri sol gözüm olan çocuklarım. Ailem onlardan sonra geliyor. Hayatta her şeyin bir sıralaması varmış. Bu durumu anne olduktan sonra anladım. Anne olmak Allah’ın kadınlara bahşettiği en güzel şey olduğunu düşünüyorum. Canım annemi anne olduktan sonra daha fazla düşünüyorum. Zaten duygusalım, her şeye ağlarım ama anne olduktan sonra daha da hassaslaştım. En sevmediğim özelliğim kafamın içinde sürekli konuşmak ve duygularımı o an saklayamamak. Ben buyum işte. Adım Elmas. Bazılarında göre elmas gibi parlayan...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir