İstanbul’un Yüzleri – HİÇ

Hiç – İstanbul’un Yüzleri

“ Foto muhabiri İlhami Yıldırım’ın, üç yıl boyunca cep telefonuyla çektiği 127 kişinin portreleri ”

Bu gün sizlere Foto Muhabiri İlhami Yıldırım’ın, üç yıl boyunca cep telefonu ile çektiği 127 kişinin portrelerinin yer aldığı bir kitaptan bahsedeceğim.

Her biri İlhami bey’e poz vermiş ve kendisine ayrılan sayfada, hissettiklerini, düşündüklerini, yaşadıklarını kaleme dökmüşler.

127 portre demek, 127 hayat demek…

Mahalleden tanıdığımız çöpten yemek yiyen evsiz Kod Adı Ahmet de var bu kitabın içinde, piposu ve sakalından vazgeçemediği için sevdiği kadın tarafından terk edilen hayata karşı tepkisini bu şekilde gösterdiğini düşünen Ahmet beyde…

İstanbul'un Yüzleri - Hiç
İstanbul’un Yüzleri – Hiç

Kiabı okurken o insanların hayatlarına gittim. Ne çok anı, ne çok yaşanmışlık vardı. Hani derler ya, herkes kendi hayat hikayesinin kahramanı… Bu kitapta da aynen öyleydi.  Aşk hikayeleri vardı, şiirler, kitapta yer alan kişilerin en çok gurur duyduğu anlar…

Tanıdık yüzler de vardı. Mesela bir blogger arkadaşımı da kitapta gördüm. Çok şaşırdım. Ne güzel dedim keşke bende böyle bir projenin içinde olabilseydim…

İstanbul'un Yüzleri - Hiç
İstanbul’un Yüzleri – Hiç

Peki kimdir İlhami Yıldırım derseniz

İlhami Yıldırım, çeşitli dergi ve gazetelerde çalışmış, Anadolu’yu anlatan belgeseller yapmış. Çeşitli ödüller almış bir Foto Muhabiri. İlhami bey’in Hiç kitabından başka “Selden Sonra Pakistan” isimli bir fotoğraf kitabı daha var.

Hiç kitabı sadece kitap olan bir çalışma değil. Aynı zamanda Nisan ayında Beyoğlu Belediyesi Gençlik Merkezinde yaklaşık 15 gün boyunca sergisi yer almış.

Hiç- İstanbul'un Yüzleri Sergi
Hiç- İstanbul’un Yüzleri Sergi

 

İstanbul'un Yüzleri - Hiç
İstanbul’un Yüzleri – Hiç

 

Yayıncı : Minval Yayınları

Yazar : İlhami Yıldırım

Bir de İlhami Bey’e aklımıza takılan soruları sorduk ve o da bizleri yanıtladı. Eminim sizde bu soruların cevabını merak etmişsinizdir.

                                                                                  İşte sorularımız ve Cevapları

Kitabı yazma fikri ne zaman oluştu ve kişileri seçerken dikkat ettiğiniz bazı özellikler oldu mu?
2012 yılında aldığım bir akıllı cep telefonuyla, İstanbul üzerine bir çalışma yapmak istedim. Bu çağda çokça hayatımızda yer alan bu aletle bir eser bırakma fikri hep vardı kafamda. Kitap ve sergi fikri böyle oluştu. Projeye başladığımda herkese açık bir çağrı yaptım. Dileyen herkes projeye dahil oldu. Kişileri seçmedim gönüllü olan herkes projede yer aldı.

Herkesin farklı paylaşımları, anıları vardı. Bu içerikleri paylaşırken onlara nasıl soru yönelttiniz? Onlar neye göre anlattı. Yada sohbetinizden siz mi alıntı yaptınız.
Fotoğraflarını çektiğim kişilere kitapta kendilerine bir sayfa ayırdığımı ve istediği şeyi yazabileceklerini söyledim. Katılımcılara herhangi bir sınırlama getirmedim. Projeye katılan yaklaşık 400 kişiye yazmaları konusunda bilgi verdim. Ama bunların arasında 127 kişi yazdı ve böylece sergi ve kitapta 127 kişinin bir yerde ruh dünyasını daha yakından tanımış olduk.

Ne kadar sürede tamamlandı? Önce kitap fikri mi yoksa sergi fikrimi oluştu. Hangisi önce yapıldı?

Yaklaşık 3 yılda tamamlandı en başından bu projenin sergi ve kitap ayağının olacağını katılımcılara da söylemiştim hemen hemen aynı zamanda hem sergisini açıp hem de kitabını yayımladık

 

Beğen & Paylaş:

Post Author: safagindunyasi

Eskiden bankacı, şimdi ev hanımı. Hüsnü ve Fikriye’nin kızı, Kemal ve Elif Miray’ın ablası, Ege ve Efe Deniz’in annesi Alp Tolga’nın eşiyim ben. Başıma ne gelirse gelsin , savaşmaktan asla vazgeçmem. Tam bir kova kadınıyım ama iyi niyetim beni üzdükleri an biter.Dışarıdan bakıldığında çok sakin ve sessiz olarak görülsem de görüntü sizi aldatmasın. Bir noktaya kadar sabreden, sonrasında tüm gemileri yakıp yeniden başlayacak kadar cesur biriyim. 41 yaşındayım, 41 kere maşallah demeyi unutmayın :) Doğduğumdan beri BeşiktAŞKlıyım. Küçüklükten beri günlük tutardım. Yine günlük tutuyorum ama internette :) Oğullarıma anılarımı bırakmak için kurduğum www.safagindunyasi.com blogunu yönetmekten ve orada paylaşımlar yapmaktan çok hoşlanıyorum. Ölene kadar da sürdürmek istiyorum. Ayrıca tarafsız satın alma rehberş+ yaşam portalı olan Bloggerlar Paylaşıyor 'un kurucusu ve editörüyüm.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir