Kayıp Çağ 1 "Kelimeler Devri" achilles valentin

Kayıp Çağ 1 “Kelimeler Devri” Kitap Yorumu

Merhaba,

Bugün daha önce yorumlamadığım bir tür olan fantastik bir kitap yorumu ile sizlerleyim.  Kayıp Çağ 1 “Kelimeler Devri” Kitap Yorumu ile.

Kitap Sola Yayınları tarafından yayımlanmış ve yazarı Achilles Valentin. Achilles ile “Yaşama Açılan Penceredir Kitap ” etkinliklerimizin ilkinde tanışma imkanımız olmuştu. O zaman Deneme türünde yazdığı “Uyumsuz Bir Zihnin Not Defteri” kitabı ile bizlerle olmuştu. 

Achilles Valentin
Achilles Valentin

Kitap insanlığın yaradılışından da öncesini konu alarak Tevrat, İncil, Kuran gibi kitapları da baz alarak bizleri bambaşka bir yolculuğa çıkarıyor. İlk önce kimin, kim olduğunu anlamazken, hikayenin içine Menipu girince anlıyorsunuz ve okuduklarınız zihninizde yerli yerine oturmaya başlıyor. Benim için ilginç olanı ise, Varuna’nın sevgili veziri Menipu’nun aslında şeytan olduğunu anladığım an içimde ona karşı olan acıma hissi ! Yaradan’ın (Kitapta Varuna olarak geçiyor) göz bebeği iken, en sevdiği kuluyken birden gözden düşmesi içinde kimbilir hangi fırtınalara neden olmuştur. Ve ilk yaratılanın Lucy olduğu kabul edilen kitapta, Menipu’nun O’na olan aşkıda ürkütücü derecede güzeldi.

Menipu, uzun uzun yanında yatan kadının gözlerine baktı. “Bu gözlere bu kadar yakından bakmak çok tehlikeli.” diye fısıldadı Lucy’nin kulağına. Lucy, yaşamakta olduğu anın büyüsünün bozulmasından korkarak fısıltıyla “Neden?” diye sordu. Dudağının ucunu kıvırarak tebessüm etti bu kez Menipu. İki çift göz buluştu bir müddet. Lucy, Vezir’in gözlerinde yaşamın sırlarını keşfedebileceğini düşündü. Merhamet vardı o bakışlarda, sevgi vardı, kıskançlık vardı, şiddet vardı ve en önemlisi tanımlayamadığı ama yürekten karşılık vermek istediği hayvani bir istek vardı. “Çünkü.” dedi Menipu. “Gözlerinde bütün kâinat var. Gelmiş geçmiş bütün yaşamların acısı var. Alguna’daki cennet var. Vâruna’nın elleri var bu gözlerde.”

Ada Nath, Ular Berkakiler,  Yabanlar var romanda. Kuran’da Habil ve Kabil olarak anlatılan ilk kardeş kanının dökülmesi olayını,  bir de yazarın kaleminden okuyorsunuz.  Bir tek kim olduklarını sonuna kadar anlayamadığım tür Yabanlar olmuştu. Başlarına gelenleri okudukça içimin parçalandığı ırkın kimler olabileceğini biraz araştırmam gerekti. Bu anlamda bana araştırma yapacak kadar ilginç gelecek şeyler yazan kitapları ayrı bir seviyorum. 

Malum benim kitap yorumlarım biraz özet çıkarmak gibi olur. Ama Kayıp Çağ 1 “Kelimeler Devri” kitabı ile ilgili çok detay vermek istemiyorum. Alın okuyun pişman olmazsınız.

Bir başka yazıda görüşmek üzere

Sevgiler

Şafak

 

Beğen & Paylaş:

Post Author: safagindunyasi

Eskiden bankacı, şimdi ev hanımı. Hüsnü ve Fikriye’nin kızı, Kemal ve Elif Miray’ın ablası, Ege ve Efe Deniz’in annesi Alp Tolga’nın eşiyim ben. Başıma ne gelirse gelsin , savaşmaktan asla vazgeçmem. Tam bir kova kadınıyım ama iyi niyetim beni üzdükleri an biter.Dışarıdan bakıldığında çok sakin ve sessiz olarak görülsem de görüntü sizi aldatmasın. Bir noktaya kadar sabreden, sonrasında tüm gemileri yakıp yeniden başlayacak kadar cesur biriyim. 41 yaşındayım, 41 kere maşallah demeyi unutmayın :) Doğduğumdan beri BeşiktAŞKlıyım. Küçüklükten beri günlük tutardım. Yine günlük tutuyorum ama internette :) Oğullarıma anılarımı bırakmak için kurduğum www.safagindunyasi.com blogunu yönetmekten ve orada paylaşımlar yapmaktan çok hoşlanıyorum. Ölene kadar da sürdürmek istiyorum. Ayrıca tarafsız satın alma rehberş+ yaşam portalı olan Bloggerlar Paylaşıyor 'un kurucusu ve editörüyüm.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir