Kitap Baba Mesut Tim Röportajı

Merhaba

Bu hafta sizlerle Kitap Baba da olarak tanınan Mesut Tim ile yaptığım röportajı paylaşmak istiyorum.  Biz kendisini İzmir’de ikincisini gerçekleştirdiğimiz, Yaşama Açılan Penceredir Kitap etkinliği vasıtası ile tanıdık. Kendisi bu zamanda kadar 26 tane Atatürk Çocukları Kütüphanesi’ni açmış ve 27.si  için hazırlıklar yapan bir gönül adamı.

  • Merhaba Mesut bey, öncelikle sizi tanıyalım istiyorum. Kimdir Mesut Tim?

7 Aralık 1960 İzmir doğumlu bir dünya vatandaşı… Okumayı sökmeye başladığından beri sürekli kitap alan ve okuduğu kitapları arkadaşlarına da okutturan biri… Eğitiminin tamamını İzmir’de yapıp Ege Üniversitesi Gazetecilik ve Halka İlişkiler Yüksek Okulu 3. Sınıftan terk biri. İlkokul 2. Sınıfta kendisine alınmayan bir ansiklopedi dolayısıyla kitaba kavuşamayan insanları kitapla buluşturmayı kafasına takmış, bu uğurda hala mücadele eden biri… Ne yazık ki emekli olamadı. 12 senedir köylere kütüphane kurma çalışmaları ile uğraşmaktan kendine de zaman ayıramıyor…

 

  • Ege bölgesinde Haber Hürriyeti Gazetesinde çalışıyorsunuz? Nasıl başladınız?

Gazetemizin sahibi İbrahim Irmak’la 29 Mayıs 1979’da İzmir’de yayınlanan Yeni Asır gazetesinde çakıştı. Yıllar sonra ( Temmuz 2012) tekrar bir araya geldik ve kütüphane çalışmalarımızı gazetenin sosyal sorumluluk projesi olarak sürdürüyoruz.

 

Kitap Baba Mesut Tim
Kitap Baba Mesut Tim

 

  • Size Kitap Baba diyorlar. 26 köye Atatürk Çocukları Kütüphanesi  kurdunuz, nasıl başladı bu serüven?

2002 yılında İzmir’in Karşıyaka ilçesi için bir kültür sanat dergisi çıkarıyorken Konak Belediyesi Kültür Müdürü’nün odasında emekli bir öğretmenle tanıştım. Annesi ve kendi adına kütüphane kurmuş. Onunla 2. Kütüphaneden itibaren birlikte olduk 14. Kütüphane kadar. Arkadaşlarının dediği gibi, beni de kullanıp attı diyebilirim. Ben de kişiye değil amaca hizmet ettiğimden ayrılır ayrılmaz bir dernek kurup ATATÜRK ÇOCUKLARI KÜTÜPHANESİ adı altında köy kütüphaneleri kurmaya başladım. 12 Eylül 2006’da kurulan derneğimizin faaliyetlerini 2012 Temmuz’unda sonlandırdık.

 

  • Bir kütüphane açmak için neler gerekiyor, biraz prosedürlerden bahseder misiniz?

Kütüphaneleri tamamen duyarlı insanların bağışladığı kitaplarla açıyoruz. Açtığımız kütüphanelerin hepsinin bir tek adı var. ATATÜRK ÇOCUKLARI KÜTÜPHANESİ. Kütüphaneleri okul içinde değil köye ait bir binada açıyoruz. Bu şekilde 7’den 77’ye herkese hitap eden kitaplardan oluşan kütüphane tam bir halk kütüphanesi konumunda.  Geçtiğimiz 24 Kasım’da 26.sını açtığımız kütüphaneleri, Türkiye’nin bütün köylerinde açmak istiyoruz. Bunun için projelerimizi Türkiye geneline hitap eden bir oluşuma kabul ettirmeye çalışıyoruz. Türkiye’nin geleceğini düşünüyorlarsa bunu kabul edeceklerdir umarım.

 

  • Kütüphane açmaya karar verdiğinizde hangi il ya da ilçede olacağını nasıl belirliyorsunuz?

İlk zamanlar biz kütüphane açacak yeri arıyorduk. Ancak yaptığımız çalışmalar duyulmaya başlayınca bizden İzmir dışından da kütüphane açmamız için talepler oluşmaya başladı. Açtığımız 26 kütüphanenin 6’sı İzmir dışında. Rize, Fındıklı ilçesi Çağlayan köyü, Ordu, Gülyalı ilçesi Turnasuyu köyü, Afyon, Emirdağ ilçesi, Ekizce Köyü, Şanlıurfa, Siverek ilçesi, Duydum köyü ve Manisa, Salihli ilçesi Bahçecik köyü ile Gökeyüp beldesi İzmir dışında açtığımız kütüphaneler.

Mesut Tim annesi ile Kütüphane Açılışında
Mesut Tim annesi ile Kütüphane Açılışında

 

  • Peki kaç kitap ile kütüphane açılıyor? Hangi kitap türlerine ihtiyaç oluyor ?

Ortalama 3.500 – 4.000 kitap ile bir kütüphane oluşturuyoruz. Başta Atatürk kitapları olmak üzere çocuk kitapları, yerli ve yabancı yazarların romanları, araştırma – inceleme kitapları, dini kitaplar, kişisel gelişim kitapları, sağlık kitapları, national geographia – atlas tarzı dergiler, kültür – sanat dergileri, kadınlara yönelik yemek – örgü kitapları vs. Yani her yaşta herkesin okuyacağı kitaplar.

 

  • Bu ihtiyaçları nasıl karşılıyorsunuz?

Yukarıda da dediğim gibi bu kitaplar tamamen bağış. Zaman zaman çocuk kitapları eksik olduğu zaman bize destek olan birkaç dostumuzun desteğiyle çocuk kitapları satın alıyoruz. Onun dışında bütün kitaplar bağış. Yıllardır kitap fuarlarına katılıyoruz, sosyal medyada paylaşımlarımızla tanıtım yapıyoruz. Bize inanan – güvenen insanlar Türkiye’nin her yerinden kitaplar gönderiyorlar.  İnsanlar kitap toplayan belediyelere güvenmiyor, bize güveniyorlar. Ve bunu açık açık da söylüyorlar. Bu da bizim ne kadar doğru bir iş yaptığımızın göstergesi.

 

  • Bundan sonra ki planlar neler? Yeni kütüphane açılışı planlarınız var mı?

2017 yılı içinde kütüphane açtığımız birkaç köyde edebiyat ve sanat festivali – şenliği düzenleyeceğiz. Programlı olarak da en az 5 köye ATATÜRK ÇOCUKLARI KÜTÜPHANESİ açacağız.

Kitap Bağışlarınız İçin İletişim
Kitap Bağışlarınız İçin İletişim

 

  • Peki bizler size nasıl yardımcı olabiliriz?  Çalışmalarınıza destek olmak isteyecek kişiler size nasıl ulaşabilir?

Cep telefonum internet ortamında açık bir şekilde biliniyor. Kitap bağışlamak isteyen, yaptığımız çalışmalar hakkında bilgi almak isteyen kitap dostları beni hiç çekinmeden arayabilirler. Telefonum 0533 030 91 00… Kitap ve kütüphane çalışmaları üzerine her türlü soruya açığız ve şeffafız.

Aşağıdaki linkte yaptığımız çalışmalar konusunda Haberhürriyeti sitemizin yazarlarından Metin Aydınoğlu’nun ayrıntılı bir yazısı var. Yazının sonunda da bütün iletişim bilgilerimiz. Sanırım bu bize ulaşmak isteyen insanlar için daha güzel bir bilgi olacaktır.

http://www.haberhurriyeti.com/sartsa-egitim-kitapsa-mesut-tim-47703.html

Kütüphane Açılışlarından Bir Kare
Kütüphane Açılışlarından Bir Kare

 

  • Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Bizler de yalnız bu ülkenin değil, dünyanın da barış, huzur ve mutluluğa kavuşmasının yolunun kitap okumaktan geçtiğini biliyoruz. Ve bu uğurda son nefesimize kadar Türkiye’nin bütün köylerine ATATÜRK ÇOCUKLARI KÜTÜPHANELERİ kurmak için mücadele edeceğiz.

Amacımız soran, sorgulayan, bilgili, bilinçli insanlar yetişmesine katkıda bulunmak. Bunun da yolu kitaptan geçer.  

Kitap okumasaydım bu yaptıklarımın hiçbirini yapamazdım, demiş Mustafa Kemal Atatürk. Sanırım bu söz üzerine de kitap hakkında başka şey söylemek de gereksiz.

 

Bu keyifli sohbet için Mesut Tim’e çok teşekkür ediyoruz. Dileriz ülkemizde herkes okur, okumak isteyen herkese kitaplar kolaylıkla ulaşır.

Bir başka yazıda görüşmek üzere hepinize sevgiler

Şafak

Beğen & Paylaş:

Post Author: safagindunyasi

Eskiden bankacı, şimdi ev hanımı. Hüsnü ve Fikriye’nin kızı, Kemal ve Elif Miray’ın ablası, Ege ve Efe Deniz’in annesi Alp Tolga’nın eşiyim ben. Başıma ne gelirse gelsin , savaşmaktan asla vazgeçmem. Tam bir kova kadınıyım ama iyi niyetim beni üzdükleri an biter.Dışarıdan bakıldığında çok sakin ve sessiz olarak görülsem de görüntü sizi aldatmasın. Bir noktaya kadar sabreden, sonrasında tüm gemileri yakıp yeniden başlayacak kadar cesur biriyim. 41 yaşındayım, 41 kere maşallah demeyi unutmayın :) Doğduğumdan beri BeşiktAŞKlıyım. Küçüklükten beri günlük tutardım. Yine günlük tutuyorum ama internette :) Oğullarıma anılarımı bırakmak için kurduğum www.safagindunyasi.com blogunu yönetmekten ve orada paylaşımlar yapmaktan çok hoşlanıyorum. Ölene kadar da sürdürmek istiyorum. Ayrıca tarafsız satın alma rehberş+ yaşam portalı olan Bloggerlar Paylaşıyor 'un kurucusu ve editörüyüm.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir