Rüya Yazarı Kitap Yorumu

Merhabalar 

Aynı anda kaç kitap okuyorsunuz? Ben elimde iki kitap varken birden sıkıldım ve cumartesi akşam kitaplıktan bana göz kırpan okuma listemde olmayan bir kitabı elime aldım ve bir çırpıda okuyuverdim. 

Tuğçe Günçar Kendil’in yazdığı kitabın adı Rüya Yazarı.

Meyhanede tek başına oturan Rüya’nın masasına esrarengiz bir kadın gelir ve masasına oturmak için izin ister.

Esrarengiz kadın başlar anlatmaya. Öyle bir hikaye anlatmaya başlamıştır ki sabah olmak üzeredir ve konuşma hala devam eder.

Esrarengiz kadın adının Müjgan olduğunu söyler. Rüya’ya anlattığı hikayedeki kadının adının da Zehra olduğunu söyler ve eline Zehra’nın bir hikaye verir ve okumasını ister.

Rüya hikayeyi gözleri dolu dolu okur. Müjgan anlatmaya devam eder. Bu sefer de adı Temmuz olan başka bir adamın hayatı anlatılmaya başlanır. Sabah olmak üzeredir ve Rüya eve gitmek isterken  başka bir  esrarengiz adam çıkıp gelir ve Müjgan’ı meyhaneden alıp götürür. Rüya ne olduğunu anlamaya çalışırken garsonlardan aldığı bilgi karşısında şaşırır. Müjgan aslında Zehra’dır. Zehra’yı alıp götüren ise onun oğlu Temmuz’dur. 

Nasıl bir durumdur bu. Rüya dinlediği hikayenin gerçek mi yoksa bir hayalden mi ibaret olduğunu anlamak için araştırmaya başlar.

Gerçek ile hayal bir hikaye arasında gidip gelen kitap çok güzel bir sonla bitiyor. Gerçekte ortaya çıkıyor, hayal de. Ama nasıl mı? İşte cevap kitapta. Yazar güzel bir kurgu oluşturmuş ve sonunu da iyi bağlamış.

Ben bayağı meraklanarak okudum ve hemen bitiriverdim kitabı. Çok da hoşuma gitti. 125 sayfalık kitap 1,5 saatte bitti.

Kitaptan bir kaç satır:

“Kadere yön veren şansızlık mı, delice bir aşk mı, sorgusuzca inanmak mı, kendini yok saymak mı?”

Devamını oku

Beğen & Paylaş:

Post Author: elmaspiriltilari

Ve Ben… Kendime bazen şöyle diyorum: Güzeller güzeli iki çocuk annesi, öğrenci, ev hanımı ayrıca yetkili otomotiv servisinde çalışan arabaları çok seven bir müşteri danışmanı. Bu kadar uğraşın arasında, kitap okumak vazgeçemediğim bir tutkum. Oğlum Berke ile yaptığım etkinliklerden aldığım zevk paha biçilemez düzeyde. Kızım Damla ile türk kahvesi eşliğinde yaptığımız sohbetlerin tadı hiçbir yerde yok. Takip ettiğimiz dizlerin yorumunu yapmak, tartışmak ayrı bir eğlence. Tipik bir aslan burcuyum. Başarısızlığa ve bilgilerini kendine saklayanlara tahammülüm yok. Yemeyi ve ayrıca yapmayı çok sevenlerdenim. Dünyaya yeniden gelsem kendi yaptığım yemekleri sunacak küçük bir göl manzaralı lokanta sahibi olmak isterdim. Karadenizli olduğumdan denizi olmayan bir şehirde yaşayamam. Yeşili, çiçekleri ve hayvanları çok severim. Köpeğimiz Lucky kaybolduğundan beri bir daha evde hayvan beslemedim. Birçok kadın gibi alışveriş yapmaktan, yeni yerler ve yeni tatlar edinmekten, bulunduğum her ortamda yeni yüzler tanımaktan mutluluk duyarım. Çikolatasız yaşayamam. Fotoğraf çekmek bir tutku benim için. Paylaşımdan korkmam. Benim gördüğüm güzellikleri başkaları da görsün isterim. Sürekli bir şeyleri fotoğraflarım. Her kötülükten veya olumsuzluktan bir ders çıkarılması gerektiğine inanırım. İyilik her zaman kazanır derim. Kazınır da. İyilikten vazgeçme… Temizlik gibisi yok. İyi ki de bulaşık ve çamaşır makinesi icat edilmiş. Yoksa ne yapardık:))) Eski olan her şey ilgimi çeker. Eski zamana yapılmış filmleri seyretmeye bayılırım. Tabak çanak almaya, bakmaya doyamadığım bir şey. Deterjan kokusu gibi yoktur. En büyük aç gözlülüğüm sürekli kitap almak. Hayatımdaki en önemli varlıklarım ilk önce biri sağ, biri sol gözüm olan çocuklarım. Ailem onlardan sonra geliyor. Hayatta her şeyin bir sıralaması varmış. Bu durumu anne olduktan sonra anladım. Anne olmak Allah’ın kadınlara bahşettiği en güzel şey olduğunu düşünüyorum. Canım annemi anne olduktan sonra daha fazla düşünüyorum. Zaten duygusalım, her şeye ağlarım ama anne olduktan sonra daha da hassaslaştım. En sevmediğim özelliğim kafamın içinde sürekli konuşmak ve duygularımı o an saklayamamak. Ben buyum işte. Adım Elmas. Bazılarında göre elmas gibi parlayan...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir