Şah Kitap Yorumu

Piyon’la başladık, Vezir ile yol aldık, Şah’la mat ettik.

Harika bir seriyi bitirmiş oldum.

Çok keyifliyim.

Kitty bir piyon alarak başlamış olduğu serüveni tüm hızla sürdürüyor ve Şah’la finale ulaşıyor.

“Piyon her zaman bir insan değildir. Bazen aptal gururundur.”

Piyon’u okumayanlar için kısa bir hatırlatma yapayım:

“Hayatımı bir portakal çalmak uğruna riske atmak çok aptalcaydı fakat bugün olası sonuçları hiç önemsemiyordum.”

17 yaşına gelen herkesin eşit hakkı sahip olarak girmiş olduğu bir sınav sonrasında rakamlanarak, bence fişlenerek sıralanan bir şehirde, topluma faydalı olarak yaşamaya devam etmek için IV’lerin ve üstlerinin çalmaya ve daha önemli biri olarak yaşamaya hakkı olan bir düzende Kitty III alarak elindeki tek şansıda kaçırmıştır.

Bundan sonra yaşamını III olarak sürdüreceğinden artık pazar yerinde herkesten daha önemsiz biri halinde yaşayacaktır.

Piyon kitap yorumumu merak edenler için buradan bir tık alayım.

Vezir’i okumayanlar için kısa bir hatırlatma yapayım:

Kitabın başlarında Kitty Daxton’un maskelendiğini bildiğinden gerçekte kim olduğunu öğrenmek ister. Maskelenmeden önce mutlaka sakladığı bazı belgeler olduğunu düşünür ve Daxton’un odasına yine havalandırma boşluğundan girer. Saklanmış olan gizli yerden bir değil iki dosya çıkar.

Aldığı dosyalardan biri kendisi ile ilgilidir. Dosyanın içinde Kitty’in çocukluk zamanından girdiği sınava kadar olan süreçle alakalı birçok belge vardır.  Neden hakkında bir dosya tutulduğunu ve çok gizlice saklandığını merak eder.

Kitty içindekilerin ne olduğunu öğrenecektir. (kitabın sonlarına doğru şaşırmayı bekleyin)

Vezir kitap yorumumu merak edenler için buradan bir tık alayım.

Şimdi sıra geldi Şah’ı anlatmaya.  Vezir öyle bir bitti ki biran önce Şah gelsin de seri tamamlansın istedim. Neyse ki Ephesus Yayınları bizi fazla beklemeden Şah’ı çıkardı. Ben durur muyum? Kitap çıkar çıkmaz aldım. Bu sefer 2,5 günde iş çıkışı, iş öncesi ben neredeysem Şah’da yanımda okuyup bitirdim canım kitabımı.

Hatta son altmış sayfaya geldiğimde uyku gözümden akmasına rağmen inat ettim sonunu bilmem lazım dedim ve bitirdim:)

Vezir’de dur durak bilmeyen heyecan, aksiyon, savaş ne varsa hızını alamayan seri Şah’da biraz daha durağan hale geliyor.  Ama işin içine bu sefer strateji giriyor.

Knox’la Kitty yeni yeni planlar için kafa patlatırken Daxton’u alt etmenin peşindedirler. Kitty, Daxton’un gerçek kimliğinin yazılı olduğu dosyayı sakladı yerden almaya gittiğinde işler karışır ve Kitty yakalanır. İşte kitabın kilit noktası Kitty’in yakalanmasıdır.

Burada kesmek istiyorum.

Artık bundan sonra Kitty’i için zor geçen günler başlar. Birçok şey için denenir; sabır, intikam, acı, ölüm, sevgi, özlem, aşk…

O artık bir piyon değil, piyonun çok çok ötesine geçmiştir.

“Zafer senin olabilir, eğer kim olduğunu keşfedersen…”

Kitabın uzun sayfalarınca hep bekledim. Knox nerede dedim? Artık bir şey olmalı dedikçe sayfaları çeviriyorum ve kötü Daxton’dan kurtulamıyordum. Eh yani sonunda son elli sayfa beni gerçekten şaşırttı ve istediğim sona ulaşmış oldum.

Seriyi okuyanlar mutlaka benim gibi Daxton’un başına gelebilecek en kötüsü gelsin dediklerini duyar gibiyim. Hak edecek o kadar çok kötülük yaptı ki…  Kötü Daxton…

Serinin sonunun az çok nasıl sonlanacağını tahmin etsek de yazar  farklı senaryolarla kitabını beslemiş ve son derece başarılı bir seri ortaya çıkarmış.

Seri de benim en en sevdiğim kitap Vezir oldu. Kitap başından sonuna kadar hiç durağan olmaz mı? Olmazmış. İşte Vezir öyle bir içeriği sahip bir kitap.

Okumaktan son derece keyif alarak bitirdiğim bir seri; Piyon, Vezir ve Şah

Sizce de bu seri film olmayı hak etmiyor mu?

Sevgiler

Elmas

Beğen & Paylaş:

Post Author: elmaspiriltilari

Ve Ben… Kendime bazen şöyle diyorum: Güzeller güzeli iki çocuk annesi, öğrenci, ev hanımı ayrıca yetkili otomotiv servisinde çalışan arabaları çok seven bir müşteri danışmanı. Bu kadar uğraşın arasında, kitap okumak vazgeçemediğim bir tutkum. Oğlum Berke ile yaptığım etkinliklerden aldığım zevk paha biçilemez düzeyde. Kızım Damla ile türk kahvesi eşliğinde yaptığımız sohbetlerin tadı hiçbir yerde yok. Takip ettiğimiz dizlerin yorumunu yapmak, tartışmak ayrı bir eğlence. Tipik bir aslan burcuyum. Başarısızlığa ve bilgilerini kendine saklayanlara tahammülüm yok. Yemeyi ve ayrıca yapmayı çok sevenlerdenim. Dünyaya yeniden gelsem kendi yaptığım yemekleri sunacak küçük bir göl manzaralı lokanta sahibi olmak isterdim. Karadenizli olduğumdan denizi olmayan bir şehirde yaşayamam. Yeşili, çiçekleri ve hayvanları çok severim. Köpeğimiz Lucky kaybolduğundan beri bir daha evde hayvan beslemedim. Birçok kadın gibi alışveriş yapmaktan, yeni yerler ve yeni tatlar edinmekten, bulunduğum her ortamda yeni yüzler tanımaktan mutluluk duyarım. Çikolatasız yaşayamam. Fotoğraf çekmek bir tutku benim için. Paylaşımdan korkmam. Benim gördüğüm güzellikleri başkaları da görsün isterim. Sürekli bir şeyleri fotoğraflarım. Her kötülükten veya olumsuzluktan bir ders çıkarılması gerektiğine inanırım. İyilik her zaman kazanır derim. Kazınır da. İyilikten vazgeçme… Temizlik gibisi yok. İyi ki de bulaşık ve çamaşır makinesi icat edilmiş. Yoksa ne yapardık:))) Eski olan her şey ilgimi çeker. Eski zamana yapılmış filmleri seyretmeye bayılırım. Tabak çanak almaya, bakmaya doyamadığım bir şey. Deterjan kokusu gibi yoktur. En büyük aç gözlülüğüm sürekli kitap almak. Hayatımdaki en önemli varlıklarım ilk önce biri sağ, biri sol gözüm olan çocuklarım. Ailem onlardan sonra geliyor. Hayatta her şeyin bir sıralaması varmış. Bu durumu anne olduktan sonra anladım. Anne olmak Allah’ın kadınlara bahşettiği en güzel şey olduğunu düşünüyorum. Canım annemi anne olduktan sonra daha fazla düşünüyorum. Zaten duygusalım, her şeye ağlarım ama anne olduktan sonra daha da hassaslaştım. En sevmediğim özelliğim kafamın içinde sürekli konuşmak ve duygularımı o an saklayamamak. Ben buyum işte. Adım Elmas. Bazılarında göre elmas gibi parlayan...

Şah Kitap Yorumu” için 3 yorum

 • Myreal

  (6 Mart 2017 - 12:50)

  Yaa bu seriyi çokkkk merak ediyorum!!!
  Böyle olumlu yorumları gördükçe de hevesim tavan yapıyor (:

 • elmaspiriltilari

  (2 Mayıs 2017 - 20:24)

  Merhaba, sakın okumaya başlamayı olaylar karışır. Başta ne olduğunu bilmezseniz kitap size keyif vermez. Onu şimdi rafa kaldırın ve Piyon’u alıp okuyun. Sırası ile devam edin. Eminim çok Beğeneceksiniz. Serinin diğer kitapları yorumu siteden bulabilirsiniz. Sevgiler 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir