Sonsuzluğun Sonuna Denk Kitap Yorumu

Şu üç kelime ile yorumuma başlıyorum. Huzurlu, Saf ve Temiz

Mallory ve Rider bu üç kelimeyi zihnimde bırakarak kitabın son sayfasını bana kapattırdı.

Yorumum bir anne gözüyle yapmak istiyorum. Hiç bir çocuk annesiz ve babasız büyümeyi, ortalığa atılmayı hak etmiyor.

Sonsuzluğun Sonuna Denk aynı grup evinde aynı kaderi paylaşan Mallory ve Rider’in hikayesi. Korkarak, sessiz sedasız kaldıkları o korkunç evde bir gece büyük bir olay olur.

“Rider’in hediye ettiği ve şimdiye dek sahip olduğum tek şeye bakarken paniklemiştim. Bay Henry’nin yanından hızla geçip ateşe uzanmıştım. Hayal meyal Bay Henry’inn kahkahalar attığını hatırlamıyordum arkasından da o korkunç çığlık ve berbat koku gelmişti.”

Yaşadıkları o korkunç geceden sonra birbirine sıkı sıkıya bağlanan iki arkadaş ayrılırlar.

Ta ki dört sene sonra aynı lisede karşılanıncaya dek.

Yaşadıkların derin acısı ile konuşmaya küsen Mallory yeni bir ailenin yanında güvendedir. Konuşmaktan korkan  Mallory Rider’la yeniden karşılaşınca  yavaş yavaş değişmeye başlar. Onu hep korumaya çalışan Rider’a karşı hisleri boyut değiştir ve bu değişikliğin aynısı Rider’da da olduğunu varın ilk başta anlatmak istediğim saf sevgi canlanır.

Romanın konusunu basit ve benzerleri olduğunu düşünebilirsiniz. Ama Rider’in sahiplenici ve korumacı tavrını Mallory için çabasını okuduğunuzda takdire şayan bulursunuz. Ona bakmaya, hele ki dokunmaya kıyamayan, onu hep korumak isteyen bir Rider görürsünüz. Sonlara doğru bir kaç bölümde Rider kaçma çabası gösterdi ama Mallory onu iyi toparlamayı bildi. Yine bir sevgiye kadın eli değdi. Roman beni derin duygulara götürdü ve günümüzde olmayan gerçek sevgiyi hissettirdi.

İki küçük çocuğun gencecik yaşta yaşadıkları onca kötülüğü nasıl beraber atlattıklarını o kötülüğün içinden nasıl saf bir sevgi çıktığını benim ve okuyucuların içine soka soka gösterdi.

Roman saha çok genç tarzında yazılmamış olmasına rağmen benim gibi yetişkinlere de güzel hisler verdi.

Son söz kitabın görseli ile olsun:) Kapağa baktığımda sonsuz renklerin olduğunu ve çok güzel uyum sağladığını düşünüyorum.

Küçük bir dİpnot olsun; Sonsuzluğun Sonuna Dek Rita Awards ödüllerine adaymış

Sevgiler

Elmas

Beğen & Paylaş:

Post Author: elmaspiriltilari

Ve Ben… Kendime bazen şöyle diyorum: Güzeller güzeli iki çocuk annesi, öğrenci, ev hanımı ayrıca yetkili otomotiv servisinde çalışan arabaları çok seven bir müşteri danışmanı. Bu kadar uğraşın arasında, kitap okumak vazgeçemediğim bir tutkum. Oğlum Berke ile yaptığım etkinliklerden aldığım zevk paha biçilemez düzeyde. Kızım Damla ile türk kahvesi eşliğinde yaptığımız sohbetlerin tadı hiçbir yerde yok. Takip ettiğimiz dizlerin yorumunu yapmak, tartışmak ayrı bir eğlence. Tipik bir aslan burcuyum. Başarısızlığa ve bilgilerini kendine saklayanlara tahammülüm yok. Yemeyi ve ayrıca yapmayı çok sevenlerdenim. Dünyaya yeniden gelsem kendi yaptığım yemekleri sunacak küçük bir göl manzaralı lokanta sahibi olmak isterdim. Karadenizli olduğumdan denizi olmayan bir şehirde yaşayamam. Yeşili, çiçekleri ve hayvanları çok severim. Köpeğimiz Lucky kaybolduğundan beri bir daha evde hayvan beslemedim. Birçok kadın gibi alışveriş yapmaktan, yeni yerler ve yeni tatlar edinmekten, bulunduğum her ortamda yeni yüzler tanımaktan mutluluk duyarım. Çikolatasız yaşayamam. Fotoğraf çekmek bir tutku benim için. Paylaşımdan korkmam. Benim gördüğüm güzellikleri başkaları da görsün isterim. Sürekli bir şeyleri fotoğraflarım. Her kötülükten veya olumsuzluktan bir ders çıkarılması gerektiğine inanırım. İyilik her zaman kazanır derim. Kazınır da. İyilikten vazgeçme… Temizlik gibisi yok. İyi ki de bulaşık ve çamaşır makinesi icat edilmiş. Yoksa ne yapardık:))) Eski olan her şey ilgimi çeker. Eski zamana yapılmış filmleri seyretmeye bayılırım. Tabak çanak almaya, bakmaya doyamadığım bir şey. Deterjan kokusu gibi yoktur. En büyük aç gözlülüğüm sürekli kitap almak. Hayatımdaki en önemli varlıklarım ilk önce biri sağ, biri sol gözüm olan çocuklarım. Ailem onlardan sonra geliyor. Hayatta her şeyin bir sıralaması varmış. Bu durumu anne olduktan sonra anladım. Anne olmak Allah’ın kadınlara bahşettiği en güzel şey olduğunu düşünüyorum. Canım annemi anne olduktan sonra daha fazla düşünüyorum. Zaten duygusalım, her şeye ağlarım ama anne olduktan sonra daha da hassaslaştım. En sevmediğim özelliğim kafamın içinde sürekli konuşmak ve duygularımı o an saklayamamak. Ben buyum işte. Adım Elmas. Bazılarında göre elmas gibi parlayan...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir