Vatanım Sensin

Başlığı okuduğunuzda bu kadar çok sevilen bir dizi ile ilgili farklı ne yazılır ki acaba demiş olabilirsiniz. Bana hissettirdiklerini paylaşmak, eğer seyretmiyorsanız seyredin demek için bu satırları kaleme alıyorum. 30 haftadır televizyonlarda bu dizi ve bir çoğumuzu ekran başına kilitlemeyi başarıyor. Perşembe günleri saat 20:00 ‘i gösterdiğinde milyonları ekran başına toplayabiliyor ve bölüm sırasında, sonunda, sonraki günlerde Vatanım Sensin dizisinin facebook yada instagram adresine onlarca yorum yazılıyor. Oyuncuların can verdiği karakterler bir hata yapmışsa çok kızılıyor ya da güzel bir şey olmuşsa hep birlikte övülüyor. Herkes duygulanıyor. 

Aslına bakarsanız bir süredir televizyon dizileri ile siyasete yön verildiğini ve insanların belli fikirlere alıştırıldıklarına inanıyorum. Duygularımızı ele geçiriyorlar ve bizi inanmak istediklerimize inandırıyorlar. Tabi bugün ki yazım bununla ilgili değil. Çok sevilen Vatanım Sensin dizisinde ki bazı sahneler ve bana hissettirdikleri ile ilgili. 

Dizinin oyuncuları ve daha önceki bölümleri ile ilgili bilgi almak isterseniz Kanal D adresinden alabilirsiniz.

Peki neden bu kadar çok sevildi Vatanım Sensin dizisi diye kendimize sorduk mu hiç? Bunun en önemli nedeni, bir çoğumuzun özlem duyduğu Türk olmayı iliklerimize kadar hissetme ihtiyacı. Hep andığımız ama bir süredir sekteye uğradığını düşündüğümüz Mustafa Kemal Atatürk aşkımız. Kurtuluş savaşına ve işgal altındayken bile vatan severlerin olduğuna ve ne olursa olsun vatanseverlerin her zaman bu ülkeyi kurtaracaklarına olan inancımız. Kadın erkek demeden hemde. He birlikte..

Mesela bu hafta ki Ali Kemal’in Yunan komutanın oğlu olduğunu öğrendiğinde ki  “Türküm ben ” haykırışlarını unutmak, o haykırışla duygulanmamak mümkün mü? Ya Veronica’nın yaşadığı acıyı hissetmemek mümkün mü? Hem de o dünemde düşmanımız olduğu halde….

Peki başka? Türk milletinin en sevdiği şeylerden biri daha var dizi de. Aşk var. Cevdet ve Azize’nin bitmeyen aşkı, Leon ve Hilal’in iki düşman ülkenin ülkesini çok seven vatandaşları olmasına karşın imkansız aşkları, Ali Kemal ve Yıldız’ın yıllarca aynı evde, kardeşmişcesine  büyümüş olmalarına karşı karşı koyamadıkları aşkları hatta Miralay Tevfik’in Azize’ye karşı olan saplantılı aşkı. Sosyal medyada bazı yorumlarda aşk sahnelerine kızanları okuyorum. Oysa aşk olmazsa, vatan da olmaz, vatan kurmaya ihtiyaç da kalmaz bunu ne yazık ki anlamıyorlar.  

vatanım sensin

Dizi bize belki de unuttuğumuz duyguları hatırlatıyor. Belki hatırlamak istediklerimizi. İhtiyacımız olan tek şeyi hatırlattığı için bu kadar seviyoruz belki de.  Birlik olmayı. Bir olmayı. Ezanlar dinmez, vatan bölünmez inancının yaşadığını görmeyi. Dizi perşembe günü sezon finalini yapacak ve eminim bir sonra ki sezon merakla beklenecek. 

Dizi de anlatılanlar kurgu olmasına karşın, seyrettiklerimize benzer bir çok olay yaşandığını biliyoruz. Başta Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatanımızı savunmak için, yaşı , mevkisi, görevi ne olursa olsun canını veren, gazi olan, cepheye giden herkesden Allah razı olsun. Edebi hayatta peygamber efendimize komşu eylesin inşallah.

Sizce dizinin bu kadar çok sevilmesinin ve izlenmesinin nedeni ne acaba çok merak ediyorum. Yorumlarınızı lütfen benimle paylaşın.

Ne mutlu Türk’üm Diyene!

Şafak

 

Beğen & Paylaş:

Post Author: safagindunyasi

Eskiden bankacı, şimdi ev hanımı. Hüsnü ve Fikriye’nin kızı, Kemal ve Elif Miray’ın ablası, Ege ve Efe Deniz’in annesi Alp Tolga’nın eşiyim ben. Başıma ne gelirse gelsin , savaşmaktan asla vazgeçmem. Tam bir kova kadınıyım ama iyi niyetim beni üzdükleri an biter.Dışarıdan bakıldığında çok sakin ve sessiz olarak görülsem de görüntü sizi aldatmasın. Bir noktaya kadar sabreden, sonrasında tüm gemileri yakıp yeniden başlayacak kadar cesur biriyim. 41 yaşındayım, 41 kere maşallah demeyi unutmayın :) Doğduğumdan beri BeşiktAŞKlıyım. Küçüklükten beri günlük tutardım. Yine günlük tutuyorum ama internette :) Oğullarıma anılarımı bırakmak için kurduğum www.safagindunyasi.com blogunu yönetmekten ve orada paylaşımlar yapmaktan çok hoşlanıyorum. Ölene kadar da sürdürmek istiyorum. Ayrıca tarafsız satın alma rehberş+ yaşam portalı olan Bloggerlar Paylaşıyor 'un kurucusu ve editörüyüm.

Vatanım Sensin” için 2 yorum

 • Tembel Prenses

  (3 Haziran 2017 - 12:31)

  Bende dizinin Mustafa Kemal ile ilgili bağlantısını çözemedim. Örneğin Cevdet onun silah arkadaşı ile komutanının niye haberi yok ki o zamanlar herkesin onu tanıyor olması lazimdı

  • safagindunyasi

   (5 Haziran 2017 - 10:55)

   Kurtuluş savaşını anlattığı ve arada atamızın adı geçtiği için bağlantısı var.
   Gerçek değil hayal ürünü ayrıca dizide geçenler
   sevgiler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir