Yetim Kraliçe Kitap Yorumu

Bugün farklı bir kitap yorumu ile geldim. Yetim Kraliçe

Genç zamanlarımda oldukça fantastik kitap okumuştum. Şimdilerde biraz daha edebi yönü  ağır kitaplara yönleniyorum dersem doğru tarifi yapmış olurum.

Yinede her türden ve çeşitten kitap okumaya özen gösteriyorum.

Yetim Kraliçe’de onlardan biri. Kitaba başladığımda okuyorum ama pek keyif almıyordum. Sonra kendime “Fantastik filmleri seyretmeyi çok sevip izlediğine göre kitabı da okumalısın.” kendime vermiş olduğum bu direktifle başladım romanı okumaya. iyi ki de sıkılıp bırakmadım. Romanın son sayfasını okuyup kitabı kapattığımda “Yine güzel bir kitap bitirmiş oldum.” dedim.

Sizce çok mu kendi kendime konuşuyorum:)

Neyse…

Gelelim kitabımızı anlatmaya;

Yetim Kraliçe üç bölümden oluşuyor:

  • Balık kartalları
  • Tılsımlı Topraklar
  • Bıçak

Aecor Kraliçesi Wilhelmina Korte  Tek Gece Savaşı ile yetim ve yuvasız bırakılan, bir sene yetimhanede büyüdükten sonra oradan kaçtığı arkadaşları ile birlikte Balık Kartallarını kuran, krallığını geri almak ve halkına yeniden liderlik yapmak için çırpınan, soylu bir mülteci kılığına girerek İndigo Krallığı’nın içine sızan bir casus… Bir prenses… Bir kraliçedir.

“Tılsım İndigo Krallığı’na ulaştığında her şey yerle bir olacak ve aynalar bunu durduramayacak.”

Tılsımın bir sorun olduğu keşfedildiğinde büyü yapmak yasa dışı kılınalarak Tılsım İttifakı imzalanmaya başlanır. İmzalanmak istemeyenler zorlanır ve bir çok aile perişan olur. Aecor’da onlardan biridir. Büyü yapmanın yasa dışı olduğu, yapanlarında artık ortalarda görünmediği bir krallık olan İndigo Krallığı’nın ordusu Aecor’u Tılsım İttifakı’na uymadığı için işgal eder.

İşgal gecesinde Aecor’da Korte’nin anne ve babası dahil bir çok yetişkin ölür ve kalan çocuklar yetimhaneye yerleştirilir. Wilhelmina bir yıl yetimhanede kaldıktan sonra kaçar.

Wil krallığının başına geçmek, tılsımı durdurmak ve  için uzun yıllar bekler. Balık Kartalları ile yaptığı planla İndigo Krallığı’nın Skyvale Sarayına Liada Hanedanlığının mülteci düşesi olarak sığınır. Aecor geri almak için tüm bilgiler saraydır. Wilhelmina arkadaşı Melanie ile sarayın haritasını çizerek ve topladıkları tüm bilgileri geceleri saraydan gizlice kaçarak Balık kartallarına ulaştırırlar.

“Oraya kraliyet ortamını görmeye gitmiyorum. Oraya Aecor’un işgali ile ilgili bir şeyler öğrenmeye gidiyorum ki topraklarımızı geri alıp evimize dönebilelim.”

yetim-kralice-1

Gizlice kaçılan gecelerde yüzü siyah ince bir maske ile örtülü sadece gözlerinin göründüğü Kara Bıçak’la daha sık karşılaşmaya başlayan Will’i neler bekler?

Amacı sadece topraklarını geri almak olan için uğraşan Wilhelmina, çıktığı yolda bir çok şeyle yüz yüze gelecektir. Tılsımın gücünü öğrenmek için gittiği tılsımlı toprakların zorlu yollarında karşına çıkan bir çok engeli aşan Kraliçe, öğrendiği yeni bilgilerle Skyvale Sarayına, Kara Bıçak’a, Balık Kartallarına’a döner.

İlk başlarda sıkıldığım sonrasında elimden bırakamadığım Yetim Kraliçe’de neler olmuyor ki. Tılsımlı Topraklarda yaşanan onca zorluk, Işıkadamlarla yapılan savaş okuyucuya o kadar derim hissettiriliyor ki siz okumuyor o an film seyrediyorsunuz.

Yazar bize güzel bir çok sürpriz hazırlayarak ve heyecanı hep yüksek tutarak okuyucuyu kitaptan hiç koparmamış. Sayfalar ilerledikçe okuduklarımın hazzını yaşayarak sona geldiğimde şaşkınlığımla kaldım. Kitap bitti:))

Ben farkında olmadan meğer bir seri okuyormuşum. Yani kitabımızın devamı varmış. Eminim ki ikinci kitap birincisinden daha güzel olacak. Neden mi? Okuduğunuzda hissedeceksiniz.

Dex Yayınları bizi fazla bekletmeden ikinciyi hemen yayınlarlar inşallah:)

Fantastik sevenler güzel bir roman sizi bekliyor. Yetim Kraliçe’nin topraklarını almaya yardım etmek isterseniz okumalısınız.

Sevgiler

Elmas

Beğen & Paylaş:

Post Author: elmaspiriltilari

Ve Ben… Kendime bazen şöyle diyorum: Güzeller güzeli iki çocuk annesi, öğrenci, ev hanımı ayrıca yetkili otomotiv servisinde çalışan arabaları çok seven bir müşteri danışmanı. Bu kadar uğraşın arasında, kitap okumak vazgeçemediğim bir tutkum. Oğlum Berke ile yaptığım etkinliklerden aldığım zevk paha biçilemez düzeyde. Kızım Damla ile türk kahvesi eşliğinde yaptığımız sohbetlerin tadı hiçbir yerde yok. Takip ettiğimiz dizlerin yorumunu yapmak, tartışmak ayrı bir eğlence. Tipik bir aslan burcuyum. Başarısızlığa ve bilgilerini kendine saklayanlara tahammülüm yok. Yemeyi ve ayrıca yapmayı çok sevenlerdenim. Dünyaya yeniden gelsem kendi yaptığım yemekleri sunacak küçük bir göl manzaralı lokanta sahibi olmak isterdim. Karadenizli olduğumdan denizi olmayan bir şehirde yaşayamam. Yeşili, çiçekleri ve hayvanları çok severim. Köpeğimiz Lucky kaybolduğundan beri bir daha evde hayvan beslemedim. Birçok kadın gibi alışveriş yapmaktan, yeni yerler ve yeni tatlar edinmekten, bulunduğum her ortamda yeni yüzler tanımaktan mutluluk duyarım. Çikolatasız yaşayamam. Fotoğraf çekmek bir tutku benim için. Paylaşımdan korkmam. Benim gördüğüm güzellikleri başkaları da görsün isterim. Sürekli bir şeyleri fotoğraflarım. Her kötülükten veya olumsuzluktan bir ders çıkarılması gerektiğine inanırım. İyilik her zaman kazanır derim. Kazınır da. İyilikten vazgeçme… Temizlik gibisi yok. İyi ki de bulaşık ve çamaşır makinesi icat edilmiş. Yoksa ne yapardık:))) Eski olan her şey ilgimi çeker. Eski zamana yapılmış filmleri seyretmeye bayılırım. Tabak çanak almaya, bakmaya doyamadığım bir şey. Deterjan kokusu gibi yoktur. En büyük aç gözlülüğüm sürekli kitap almak. Hayatımdaki en önemli varlıklarım ilk önce biri sağ, biri sol gözüm olan çocuklarım. Ailem onlardan sonra geliyor. Hayatta her şeyin bir sıralaması varmış. Bu durumu anne olduktan sonra anladım. Anne olmak Allah’ın kadınlara bahşettiği en güzel şey olduğunu düşünüyorum. Canım annemi anne olduktan sonra daha fazla düşünüyorum. Zaten duygusalım, her şeye ağlarım ama anne olduktan sonra daha da hassaslaştım. En sevmediğim özelliğim kafamın içinde sürekli konuşmak ve duygularımı o an saklayamamak. Ben buyum işte. Adım Elmas. Bazılarında göre elmas gibi parlayan...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir